sorunsuz

Mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her yönden tatmin eden bir cinsel ilişkidir. Mutluluk veren bir sevişme eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine daha çok bağlar, yakınlaştırır ve onları bütünleştirir

Wednesday, March 22, 2006

ORAL SEKS HAKKINDA BİLGİ-2

Insan iliskisi içinde olanakli olan fiziksel temaslarin mahremlerinden biri oral sekstir. Cinsel organlar gibi, agiz ve dilin de ne denli duyarli organlar oldugu düsünülürse, bu mahremiyetin nedeni kolayca anlasilir. Vücuttaki birçok sinir ucu bu bölgelerde toplanmistir. Küçük çocuklarin boyuna bir seyleri agzina götürmesi tadlarina bakmak için degil, dilleriyle ne olduklarini hissedebilmek içindir. Bu duyarliligin yanisira agzin dölyolunu animsattigi ve haz verici bir nitelik tasidigi da bir gerçektir. Dolayisiyla zihinsel bir çekingenlik olmadigi sürece oral seksin, yani bir esin agzi ile diger esin cinsel organlarinin oynasmasi veya birlesmesinin, olabilecek en uyarici temas oldugu kesindir. Aslinda bu çok duyarli organlarin birbiriyle temasa geçmesi son derece dogaldir ve hemen hemen tüm memelilerde görülür. Oysa bazi insan topluluklarinda ve bazi devirlerde oral birlesme günah veya sapik olarak nitelenmis ve uygulayan çiftler cezaya çarptirilmistir. Ancak bütün bu yasaklara karsin oral seks oldukça yaygindir. Hem erkek hem de kadin için çokça doyurucu oldugu için bu yayginlik sasirtici gelmemelidir. Iyi bir oral birlesme, yalnizca taraflardan birine sunulan bir ask nimeti olmayip, sunan taraf için güçlü bir uyarici olmaktadir. Agiz çevresinin duyarliligi ve esnekligi,
öpme olaylarini yaratmistir. Zevkli bir cinsel birlesme sürecinde taraflarin birbirlerinin vücutlarini ve cinsel organlarini öpmek isteyecekleri bir asamaya gelmeleri dogaldir. Cinsel oyun içinde penis ve dölyolu son derece çekicidir. Olagandisi temaslari ve ilginç görünümleri yanisira uyarici bir kokulari vardir. Sonuç itibariyle, eslerin bu çekicilige karsi koymalari genellikle olanaksizdir. Önce biraz çekinerek baslayan öpücükler, sonradan kadinin penisi agzina almasi, erkeginse dölyolu agzindaki dudaklari aralayarak diliyle dölyolunu kesfe koyulmasina kadar varir. Iki tarafin da istekli olarak katildigi bir oral birlesme, her iki taraf için de kolayca orgazmla sonuçlanabilir.
Oral seksi diger tüm cinsel eylemlere tercih eden insan sayisi az degildir. Oral zevk almak, oral zevk vermekten biraz daha çok tercih edilmektedir. Erkegin dili penisten daha dar ve çok daha kisa oldugu, kadinin da agzi dölyolu kadar derin olmadigi halde bu yetersizlikler agiz ve dil kaslarinin üstün gücü ve hüneri ile altedilmektedir. Agiz, dölyolundan çok daha siki kasilabilir. Keza erkegin dili penisin asla ulasamayacagi duyarli noktalari bulup çikarabilecegi gibi, bir yandan da dudaklariyla klitorisi uyarabilir. Kadinin agzi da hareketli bir dölyolu gibidir ve emme teknigi açisindan dölyolundan daha beceriklidir. Bati dünyasinda "Fransiz aski" olarak anilan fellasyo konusundaki Kinsey raporlari (1949 ve 1953) anket uygulanan evli kisilerin yüzde 60'inin oral seksi aliskanlik edindiklerini ve bu yöntemi erkeklerin kadinlardan daha fazla uyguladiklarini göstermistir. (Kunnilingus orani yüzde 54, fellasyo orani yüzde 49'dur). Agiz ile cinsel organ temasini benimsemenin, yetisme ve daha önceki deneylerle baglantili oldugu bulunmustur. Oral seks egilimi yüksek ögrenim yapmis kisiler arasinda yüzde 62, yalnizca ilk ögrenim yapmis olanlarda ise yüzde 10'luk bir oran olarak belirmektedir. Deney faktörü açisindan bakildiginda da, daha önce cinsel birlesmede bulunmamis olup da agizla birlesmeye karsi olanlarin orani, ilk cinsel birlesmeden sonra düsmektedir. Nancy Friday, erkeklerin kunnilingustan hoslandiklarinin kesin oldugunu, oysa kadinlar için fellasyonun, ancak gelistirilebilecek bir zevk olabilecegini belirtmektedir. "Men in Love" adli kitabinda, pek az kadinin bu zevki edinmesinden dolayi erkeklerin sikayetçi oldugunu yazmaktadir. Nancy Friday gibi Alex Comfort ve birçok baska uzman, cinsel iliskide kunnilingus veya fellasyo egilimini ya da arzusunu, kiz veya erkek bebegin, annenin vücudunda buldugu sonradan da hafizasinda tuttugu hazza baglamaktadir. Özellikle kadinin vücut biçiminde, adale yapisinda, ten dokusu ve kokusunda bebeklige iliskin bu anilari ayakta tutan birseyler vardir. Erkeklerdeki görece daha yaygin kunnilingus pratiginin bir açiklamasi bu olabilir. Ayrica anneden alinan ilk hazlarin agiz yoluyla edinilmis olmasinin bu yönde bir etkisi olabilecegi dikkate alinmalidir.
Oral seksin temizlik gerektirdigi kesindir. Ask yapmadan önce sabunla yikanmak yalnizca eslerin birbirine karsi nazik bir davranisi olmayip, son idrar veya abdestten arda kalmis olabilecek bazi bakterilerin bulasmasini engelleyecek bir önlemdir de. Sabun ve su, cinsel uyarilma sirasinda cinsel organlardan çikan dogal hos kokulari asla yok etmedigi gibi bunlarin kötülesmesini de önler.


--------------------------------------------------------------------------------

Fellasyo


--------------------------------------------------------------------------------

Latince "fellare" sözcügünden kaynaklanan fellasyo, emmek anlamina gelir ve erkek cinsel organlarinin yalanip emilmesini ifade etmek için kullanilir. Erkegin dis cinsel organlari temasa son derece duyarli oldugu gibi kadinin dudaklari, dili ve agzin sicak islakligi da, en haz verici uyarimin saglanmasina yetkindir. Aslinda kadin, hemen erbezi torbalarinin yakinindan bacaklarin iç kismini öperek ya da erbezlerini yalayarak erkegi büyük ölçüde coskulandirabilir. Fellasyonun eski Hint, Pers, Misir, Yunan, Roma ve Etrüsk toplumlarinda önemli bir yeri oldugu bu kültürlerden kalan sanat yapitlarindan anlasilmaktadir. Bununla birlikte eski çaglara ait bir takim yazilarda ise hem fellasyo,hem de kunnilingusa karsi çikilmaktadir. Fellasyo yöntemi eslerin teknik tercihlerine ve arzularina göre degisecektir. Kabaca bazi kategorilerden söz edilebilir. Bas kismi, penis ve erbezlerinin öpülmesine "penilingus" denir. Dudaklar ve agiz yumusak ve duyarli bir biçimde erkek cinsel organlarini uyarmak üzere öpüp yalamak için kullanilirlar. Bu isleme dudak ve dislerin hafif isirmalari da katilabilir, bas kisminin etrafinda ve penis boyunca gidip gelebilirler. Penisin, dölyolu birlesmesine benzer sekilde kadinin agzina girip çiktigi yönteme "irrumatio" denmektedir. Penis hareket ederken kadinin agzi hareketsiz kalabilir ya da emiyormus gibi oynayabilir. Ya da kadin basini penisle ahenkli olarak oynatir. Meninin agiza akitilmasi ve yutulmasi zararsizdir. Çok tuzlu olan meni yapi olarak proteindir ve kalori degeri 6'dir. Ancak her türlü yabanci madde gibi bunun de genize veya cigerlere kaçmasi tehlikeli olabilir. Meni yutulmasinin tehlikeli olabilecegi bir durum, gebeligin yedinci ayindan sonra söz konusu olabilir. Erken doguma yol açma olasiligi ( prostaglandin adli madde içerigi ile ) vardir. Bazi Afrikali kabilelerin dogumu baslatmak için meni sivisindan yapilmis bir iksir kullandiklari bilinmektedir.
Gerek bir cinsel ön oyun, gerekse orgazmla son bulan bir birlesme türü veya bir yeniden uyarma yöntemi olarak fellasyonun cinsel iliskide özel bir yeri vardir. Yillanan esler bir degisiklik olarak, diger bazilari dogum kontrolü amaciyla, zaman zaman veya sik sik fellasyodan yararlanir. Fellasyo için erkek çesitli duruslarda bulunabilir, kaba üstü yatabilecegi gibi koltukta da oturabilir veya önünde kadin diz çökerken o ayakta durabilir.
Bu yöntemde mutlaka dikkat edilmesi gereken frengi veya belsoguklugu gibi bulasici hastaliklar bilindigi veya kuskulanildigi takdirde uygulanmaktan kaçinilmasidir.


--------------------------------------------------------------------------------

Kunnilingus


--------------------------------------------------------------------------------

Kunnilingus terimi, Latince vulva anlamina gelen "cunnus" ve yalamak anlamina gelen "lingere" sözcüklerinin birlesmesinden olusur, disi cinsel organlarin agiz ve dille uyarilmasini ifade eder. Makat civarinin uyarilmasi da kunnilingusa girmekle beraber özel olarak "anilinctus" diye de anilir. Kasolet olarak bilinen dölyolu agzindaki koku, erkekte siddetli cinsel tepki uyaran bir takim kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle, her ne kadar hijyenik bakim zorunluysa da kadinin parfümlü sabunlarla veya deodorantlarla bu kokuyu yok etmesi dogru degildir. Kunnilingusda olagan duruslardan biri kadinin erkegin basinin üzerinden ayaklarina bakar biçimde çömelmesidir. Bu durusun özelligi kadinin adeta dölyolu agzindaki dudaklarla erkegin agzini öptügü duygusunu vermesidir. Bu çekici özelligine karsin fazla uzatilirsa, bu zor durusta aktif olarak hareket eden erkegin boynunun incinmesi gibi bir sakinca vardir. Kadinin bir iskemleye veya yataga kaykilip bacaklarini iyice aralamasi ve vulvayi iskemlenin kenarina dogru çikarmasi da sik uygulanan bir durustur. Kadinin sirtini, yastikla desteklemek yerinde olur. Diger taraf yere oturarak rahatça kadinin cinsel bölgelerine agziyla dokunabilir. En kolay duruslardan biri kadinin sirtüstü yatmasi, erkegin onun basinin üzerinden ayaklari yönünde çömelmesidir. Erkek, kadinin bacaklarini yukari dogru çekip dirseklerini kadinin dizlerinin arkasindan araya sokarak bacaklarini istedigi gibi aralar. Bu durus tüm apisarasini açikta birakir. Erkek kolaylikla dilini vulvanin üzerinde her yönde oynatabilir. Eslerin anlasmasina göre, dil ucuyla yalamalar veya dudaklarla hafif isirmalar basvurulan baslica teknikler olur. Tüm erojen alan buna uygun oldugu halde özellikle klitoris kadinin orgazma ulasmasi açisindan son derece duyarlidir.
Birçok erkek tüm hünerlerini ortaya koyduklari halde eslerini oral yoldan gerçek anlamda uyaramamak gibi açmazla karsilasmistir. Bunun baslica nedeni cinsel temas içinde kadinin salgisi arttikça salyayla kapli olan dilin, yalamayla yarattigi duyumlarin kaybolmasidir. Oysa yalamak yerine emme teknigine dönülmesi kadini orgazma götürebilir. Çiftler bunu deneyle kesfederler. Baska bir yöntem de dili gittigi kadariyla dölyoluna sokup çikarmaktir. Kunnilingus hamileligin son dönemlerinde uygulanmamalidir. Çünkü dölyoluna hava fiskirtmak hem kadin hem de cenin için tehlikelidir. Markesa Adalari'nda yasayan ve kadinlarinin erkege göre biraz daha egemen bir konumda oldugu yerli topluluklarda kadinlar, sevgililerinden memelerini ve vulvalarini öpüp emerek kendilerini heyecanlandirmalarini beklerler. Bu adalarda bulunan Ponape ve Sansol adinda iki yerli toplulukta da cinsel birlesmeyle birlikte uygulanan kunnilingus tekniginin çok ilerletilmis oldugu söylenir. Ponape'de kadinin cinsel organinin çok uzun ve sarkik dis dudaklari bulunmasi, cinsel açidan son derece çekici olarak görülür. Buralarda küçük kiz çocuklarinin vulvalari erken bir yastan baslayarak cinsel gücünü yitirmis yasli erkekler tarafindan istenilen boyutlara vardirilmak üzere çekistirilerek uzatilir. Bu islemler genç kizlarin ergenlik yasina dek sürer. Ayni zamanda cinsel egitimin bir parçasi sayilmak üzere klitoris de uzun sürelerle ovulur, emilir ve bir cins iri karincaya isirtilir. Bu isirma, ayni zamanda haz veren bir uyarim olusturur. Yetiskin kadinlarin cinsel hazlari yine buna benzeyen uyarimlarla yönlendirilir. Bu toplumda yasayan erkekler eslerini vulva yöresinden cosku doruguna ulastirmak için sadece dillerini degil, dislerini de kullanirlar. Bazen de dölyoluna küçük bir balik yerlestirirler. Erkek sonra bu baligi diliyle yalayarak disari çikartir. Bunlar oldukça incelik isteyen tekniklerdir ve gündelik birlesmelerden çok, özel durumlarda kullanilirlar. Balik yöntemini erkegin bir numarali karisiyla ve onu gebe birakmak amaciyla yaptigi cinsel birlesmede uyguladigi bildirilmektedir. Bati toplumlarinda agiz yoluyla cinsel
birlesmenin genellikle pek hos görülmeyen ve fazla yüceltilmeyen çagrisimlari vardir. Bu çagrisimlar büyük bir olasilikla "altmisdokuz" ve benzeri uygulamalarin daha çok escinsellerin ya da fahiselerin seçimleri olarak görülmelerinden kaynaklanir. Kama Sutra da bu konuda pek olumlu bir tutum içinde degildir. Gerçi agizla erkek ve kadinin cinsel organlarinin uyarilmasi teknikleri, üzerine etraflica bilgi verir. Fakat bu uygulamalarin daha çok bu konularda yetistirilmis hadim hizmetkarlar ile fahiseler tarafindan yapildigini dolayisiyla asagi siniftan kimselerin hünerlerinden sayildigini belirtir.
Kinsey'in arastirma sonuçlarinda da 1940 ve 50'lerde Amerikalilarin da agizla uyarim yolunu pek seçmedikleri ortaya çikar. Bu sonuçlara göre henüz cinsel birlesme yasantisi edinmemis kadinlar arasinda sevgililerinin kendilerini kunnilingus ile uyarmalarini kabul edenlerin orani ancak yüzde 3'tür. Bu sayi yogun cinsel deneyimli kadinlarda yüzde 46'ya yükselir. Diger yandan kadinlarda fellasyo deneyimi konusundaki oran da buna benzer biçimde yüzde 2'den yüzde 43'e yükselmektedir. Kinsey'in elde ettigi verilere göre fellasyo, daha çok erkegin istegi üzerine uygulanmakta, bundan cinsel haz alan kadin sayisi pek az olmaktadir. Evli çiftler arasinda agiz yoluyla birbirlerini uyarma sikligi daha yüksektir. Kunnilingus için yüzde 54, fellasyo için ise yüzde 49'dur. Bunlar Hiristiyan kosullanmasina sahip, dolayisiyla bu tür cinsel yasantilarin yasak ve günah anlayisina girdigi bir toplum için oldukça yüksek sayilardir. Tüm dinsel, ahlaksal ve estetik kaygilardan kaynaklanan kisitlamalara karsin cinsel organlarin agizla uyarilmasinin insana genis haz olanaklari vermesi, bu uygulama sikliginin nedeni olmalidir. Bu gibi tekniklerin büsbütün doga karsiti olmadiginin bir kaniti, maymunlarin da bu tür temastan son derece hoslanmalaridir. Oysa cinsel organlarla agiz arasindaki temas, Amerika Birlesik Devletleri'nin yasalarinda açikça yasaklanmistir. Gerçi bu yasayi çigneyenlere karsi yasal önlemler alindigina pek sik rastlanmaz. Fakat bazi eyaletlerde bu yasalar zinayi yasaklayan yasalara esdeger sayilmistir. Ayrica çogu yerlerde eslerden birinin bu tür temas istegi bosanma için yeterli bir gerekçe sayilabilmektedir. Kinsey'in raporunda belirttigi bir durum, bazi kadinlarin organlarina agiz temasi istiyor diye kocalarini öldürmüs olmalaridir. Kinsey'in arastirmalarini yaptigi 1950'li yillardan bu yana tüm dünyada cinsel konularda rahatlama oldugu gerçektir. Günümüzde bu konuda daha ön yargisiz ve bireysel tutumlarin geçerli oldugu düsünülebilir.


--------------------------------------------------------------------------------

"Altmisdokuz"


--------------------------------------------------------------------------------

Fransa'dan kaynaklanan bu argo terim, eslerin eszamanli olarak birbirlerinin cinsel organlarini agizla uyardiklari bir oral seks türünü ifade eder. Altmisdokuz sayisi simgesel olarak birinin basi digerinin ayaklarina gelecek sekilde kivrilmis iki insani temsil eder. "69" yönteminin yayginlasmasi, günümüzde çiftlerin eszamanli olarak orgazma gelmeyi daha fazla aramalarinin sonucudur. Orgazma gelirken cinsel organlarin kokusunun ve tadinin da zevkine varabilmek sansi altmisdokuzu daha çekici kilar.
Bu yöntem için en uygun durus eslerin yan yana uzanmalaridir. altmisdokuzla cinsel doyuma ulasmak olasi olmakla birlikte daha çok bir ön oyun yöntemi olarak uygulanir. Bunun da belirli nedenleri vardir. Koitusta oldugundan çok daha fazla dikkat ve özen göstermek gerektiginden, esler kendilerini birakmayabilir ve beklenenin tersine eszamanli orgazm hiç gerçeklesmeyebilir. Ayrica erkek açisindan bir sakinca daha söz konusu olabilir: "69" durusunda penisin basinin konumu kadinin dille uyarmasi açisindan pek uygun degildir. Hint tapinaklarindaki heykellerde ve Kama Sutra gibi kitaplardaki çizimlerde oldukça akrobatik görünen cinsel duruslar, ayni anda hem karsilikli orgazmi ve hem de kadin için daha uygun bir durusu saglama çabasiyla açiklanabilir. Dolayisiyla bir ön oyun olarak çok basarili olabilecek bu yöntem, orgazm hedeflendiginde düs kirici olabilir. Orgazm için degiserek kunnilingus ve fellasyo yöntemlerini uygulamak daha az gerginlik yaratacaktir.